Artrit Bytyci - Arkivi

Artrit Bytyçi është nga Kosova. Ka Master në Arte të Bukura në drejtimin e shkrimit kreativ nga New School e Qytetit të Nju Jorkut. Prapavija e tij në shkenca biologjike ndikon në mënyrën se si e sheh botën. Ai mundohet t’i qaset artit me kuriozitetin e një eksperimentuesi dhe të mendojë për shkencën në mënyrë artistike. Deri më sot, këto përpjekje kanë dhënë rezultate të debatueshme.

Arkivi

Sikur t’i kisha kushtet, dhe Kullotat e Isës

Nga Artrit Bytyci

“Janë disa gra që i kanë kullotë të gjitha fondet e mundshme nga perëndimi, e mos po i braktisin burrat e tyre e po shkojnë në Kore të Veriut (se...

Arkivi

Sikur t’i kisha kushtet, dhe liberalizimin e vizave

Nga Artrit Bytyci

Ah, veç me t’i pas’ kushtet; udhëtimi dhe lëvizja e lirë s’do të ishte kurrfar problemi. Isha k’naq tuj udhëtue, pa pasë nevojë për viza, pashaporta, apo për pritje në...

Arkivi

Sikur t’i kisha kushtet, dhe një veturë të mirë v0.01b

Nga Artrit Bytyci

Ah, bre, veç me t’i pas pasë kushtet, një kerr t’mirë e t’shtrenjtë e kisha ble. Dhe nuk isha mërzitë pse Kosova s’ka dalje n’deti, ose për Mamin që po...

Arkivi

#5VjetTëVerdhë: Mbarimi i Gjenezës Kosovare

Nga Artrit Bytyci

Kosovo 2.0 i mbushi pesë vjet! Për të na ndihmuar që ta festojmë ditëlindjen, kërkuam prej disa nga kontribuesve tonë kryesor gjatë gjysmë dekadës së fundit, qe të reflektojnë; nuk patëm...

Arkivi

Muret që nuk mund të shemben

Nga Artrit Bytyci

Dje u shënua 25 vjetori i shkatërrimit të murit të Berlinit. Qytetarët e kryeqytetit gjerman lëshuan mijëra ballona në ajr mbrëmë si festë simbolike për lirinë që erdhi me shkatërrimin...

Arkivi

Spërkatje

Nga Artrit Bytyci

Arkivi

Curriculum Vitae - Profesor Doktorr Filan Fisteku

Nga Artrit Bytyci

RE: Avancimi im akademik Të nderuar, Ju falemnderit për kohën që morrët dje për takimin tonë zyrtarë në kafenenë ABCD, për perspektivën e zgjedhjes sime si zëvendësim i Rektorit Ibrahim Gashi, në...

Arkivi

Meny për vjedhje votash me shije

Nga Artrit Bytyci

Arkivi

Kujtoj Shkollën

Nga Artrit Bytyci

Mbaj mend shkollën.

Arkivi

Shëtitje nëpër Muze

Nga Artrit Bytyci

Arkivi

Të mbijetosh rrugacët e lagjës gjatë vitevete 1990 në Prizren: Qenët e Jovicës

Nga Artrit Bytyci

Shënim i redaksisë: Ky tregim është shkruar në vjeshtën e vitit 2012.

Arkivi

Te mbijetosh rrugacet e lagjes gjate viteve te 1990 ne Prizren: Rrugacët

Nga Artrit Bytyci

Ky tregim është shkruar në vjeshtë të vitit 2011.

Arkivi

Destinacioni: Shtëpi

Nga Artrit Bytyci

Arkivi

Bicikleta dhe Qyteti

Nga Artrit Bytyci

    //

Arkivi

Për Gyrbetqarë dhe Astronautë

Nga Artrit Bytyci

Arkivi

Zanati i kanosjeve: Formë Arti

Nga Artrit Bytyci

Arkivi

Të folurit bazuar në shkencë: Gara komerciale e hapësirës

Nga Artrit Bytyci

Ka kaluar më shumë se një vit që kur Atlantis, Space Shuttle i fundit të fluturoj në hapësirë, është lansuar ​​më 22 korrik 2011. Aterimi i tij i sigurt në...

Arkivi

Si shkruarja e blogjeve më ka shpëtuar jetën dhe tregime tjera të trimërisë letrare

Nga Artrit Bytyci

Në fakultet, xhepi i pasëm i farmerkave të mia ishte gjithmonë i shqyer nga presioni i vazhdueshëm që një fletore e zezë moleskine ushtronte në vithet e mia. E nxjerrja...

Arkivi

Zanati i Shkrimit: Përshkrimi

Nga Artrit Bytyci

Edhepse zyrtarisht jam njeri i shkencës, gjatë rrugëtimeve të mia eksperimentale si shkrimtarë kam arritur t’ja mësoj vetes një a dy gjëra për zanatin e shkrimit. Le të shpresojmë që...

Arkivi

I dashuri Babadimër

Nga Artrit Bytyci

E di që nuk kam qenë djali më i sjellshëm i tërë vitit, ama sidoqoftë, thash të shkruaj.

Arkivi

Qyteti dremit

Nga Artrit Bytyci

Edhe në New York, vije koha kur gjërat duhet të pushojnë. Edhe bishës më të egër i nevojitet pushim kohë pas kohe, dhe ky qytet i afrohet më se shumti gjumit gjatë...

Arkivi

Rrëfimet e një Shkopi Policie

Nga Artrit Bytyci

"Monitorues të KMDLNJ-së kanë monitoruar ecurinë e protestave të paralajmëruara nga Vetëvendosje në pikat kufitare në Merdare dhe te Dheu i Bardhë. Vlerësimi i KMDLNJ-së është se protesta ka qenë...

Arkivi

Mbi Kuptimin e Futbollit

Nga Artrit Bytyci

Kurrë nuk kam qenë tip i sporteve. Kur kam qenë i vogël, kurdo që luanim futboll në lagje, pozita më prestigioze ishte ajo e sulmuesit. Çdonjeri prej nesh dëshironte të...

Arkivi

Nje Propozim Modest Bujqesor

Nga Artrit Bytyci

Arkivi

Nje Tegell me Klikera

Nga Artrit Bytyci

Sikur te isha edhe nje here i vogel, qe te mund te luaja me gogla ne lagjen time. Dhe kur te fitoja t’i fus “plaçkat e luftes” per t’i ruajtur...

Arkivi

Udherrefyes fillestar per flirtim pasivo-agresiv ne plazh

Nga Artrit Bytyci

Rri prane bregut te detit duke shikuar valet qe perplasen dhunshem perderisa shkuma e kripur me lan kembet. Nje e terqethur me kaplon trupin kur e kuptoj se ky uje...

Arkivi

Top 5 stripat e janarit

Nga Artrit Bytyci