Cristina Mari - Arkivi

Cristina Mari është redaktore e përmbajtjeve multimediale të K2.0. Ajo ka kryer studimet bachelor në degën e gazetarisë në University Compultense në Madrid të Spanjës dhe në Universitetin e Bukureshtit në Rumani.

Arkivi

Individët LGBTIQ Vazhdojnë të Vuajnë nga Diskriminimi Gjatë Pasivitetit Institucional

Nga Cristina Marí

Lezbike. Gej. Biseksual. Transgjinor. Transseksual. Interseks. Queer. Sigurisht shumë shpesh u referohemi si akronim "LGBTIQ", ose me më shumë pakujdesi, "LGBT". Por ata janë më shumë se iniciale; ato shkronja...

Arkivi

HaveIt Lexon për Prishtinën Poezi të Ndaluara në Shoqëri

Nga Cristina Marí

I mjeri unë, jam rritë jetim,Njeri s’flet mirë per muO, dylber, dylberi im,T’baj rixha, o, ti me due! - Anonim Grupi i performancave protestuese HaveIt dolën në rrugët e Prishtinës dje (9...

Arkivi

Ka Jetë Pas UNESCO - dhe Shumë Punë për të Bërë Gjithashtu

Nga Cristina Marí

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO e refuzoi përpjekjen e Kosovës për t'u anëtarësuar të hënën e kaluar (9 nëntor). Me shumicën prej dy të tretat që nevojitej për t'u anëtarësuar,...

Arkivi

UNESCO Refuzon Përpjekjent e Kosovës për Anëtarësi - Reagim

Nga Cristina Marí

Sot, anëtarët e UNESCO, agjencia e OKB e përkushtuar për Shkencë, Kulturë, dhe Arsim, e kanë refuzuar përpjekjen e Kosovës për anëtarësi. 171 shtete anëtare morrën pjesë në votim, që...

Arkivi

Një Monument Mes Vëllazënim Bashkimit dhe Adem Jasharit

Nga Cristina Marí

Në qendër të qytetit të Prishtinës është një monument i revolucionit. Rrallëherë mendohet si i tillë, por e mbanë një pozitë të privilegjuar që pesëdhjetë vite në kryeqytetin e Kosovës....

Arkivi

REDO Nis Sot Me Më Shumë Se 150 Mysafirë Ndërkombëtar

Nga Cristina Marí

Konferenca Ndërkombëtare e Dizajnit Grafik REDO është e gjallë dhe gati për të nisur edicionin e ri sot (e premte, 9 tetor) në Modelarium (18:00) në Prishtinë. Konferenca, që këtë...

Arkivi

Gratë Në Skenë Prej të Mërkurës me FemArt

Nga Cristina Marí

Me më shumë se 100 artistë dhe aktivistë të përfshirë, FemArt nis nesër me performancën "Cracks Are Hoë the Lights Get In" (shqip: Prej Çarjeve Hyn Drita), nga Deirdre Morris...

Arkivi

Tour de Culture udhëton në miniera

Nga Cristina Marí

Nëse e doni natyrën, historinë dhe kënaqësinë, gjejeni një biçikletë, sepse Tour de Culture është kthyer. Nesër, e shtune 19 shtator, edicioni i tetë i ngjarjes unike rekreacionale jogaruese të...

Arkivi

Alfredo Jaar: "Arti është hapësira e fundit e mbetur e lirisë"

Nga Cristina Marí

Alfredo Jaar, artist, arkitekt dhe filmbërër i vlerësuar ndërkombëtarisht, do të mbajë fjalim sonte në Klubin e Boksit në Prishtinë, eveniment i organizuar nga Stacion - Qendra për Art Bashkëkohor,...

Arkivi

Erzen Shkololli e Lë Galerinë Kombëtare; Por Çfarë Ka Lënë si Trashëgimi?

Nga Cristina Marí

Erzen Shkololli e la drejtimin e Galerisë Kombëtare të Kosovës sot pas katër viteve duke u përpjekur që ta transformojë në mënyrë drastike këtë institucion. Kosovo 2.0 kaloi një mëngjes...

Arkivi

"E Dua Muzikën Pop për Shkak të Asaj Që Ia Ka Bërë Shoqërisë" - Petrit Çeku

Nga Cristina Marí

Në pranverë të vitit 1999, Petrit Çeku gati pësoi sulm ankthi. Ai sapo kishte mbijetuar një dekadë të shtypjes gjatë regjimit të Slobodan Milosevic. Dhe pas fushatës ushtarake të NATO-s...

Arkivi

Ndëgjojeni Lucy Walker: “Jeta është shumë e shkurtër për me u merzitë”

Nga Cristina Marí

Kur një film i ri është duke u prodhuar, regjisorja Britaneze Lucy Walker shpenzon kohën më të madhe në dhomën e editimit.

Arkivi

DokuFest 2015 Përfundon Sot

Nga Cristina Marí

Edicioni i XIV i Festivalit Ndërkombëtar dhe të Filmit të Shkurtër DokuFest do të përfundojë sonte. Ceremonia e përmbylljes fillon në ora 20:00 në kinemanë ikonke të Lumbardhit, ku do...

Arkivi

Jo Vetëm Filma: @ DokuNights e Të Shtunës

Nga Cristina Marí

Gjëja tjetër që e duam po aq sa filmat e mirë, është muzika e mirë. Dhe çdo vit, DokuNights janë pjesë themelore e përvojës së DokuFestit. Sapo të ndalen projektorët çdo...

Arkivi

Jo Vetëm Filma: @DokuNights e së Premtës

Nga Cristina Marí

Gjëja tjetër që e duam po aq sa filmat e mirë, është muzika e mirë. Dhe çdo vit, DokuNights janë pjesë themelore e përvojës së DokuFestit. Sapo të ndalen projektorë çdo...

Arkivi

PASQYRË FILMI: Ëndrra e Elefantit

Nga Cristina Marí

  Në "Elephant's Dream" (shqip: Ëndrra e Elefantit) si duket nuk ka ëndrra, vetëm kalon jeta; por mënyra në të cilën bëhemi dëshmitarë të asaj jete në Kinshasa është me të...

Arkivi

K2.0 Flet me Peter Sunde

Nga Cristina Marí

Peter Sunde (i lindur në Suedi) është goxha sarkastik. Në një punëtori të mbajtur rishtas gjatë edicionit të dytë të DOKU:TECH në Prizren, ai vazhdimisht pyeste publikun për problemet e...

Arkivi

Jo vetëm fillma:Të Enjten @DokuFest:

Nga Cristina Marí

Gjëja tjetër që e duam po aq sa filmat e mirë, është muzika e mirë. Dhe çdo vit, DokuNights janë pjesë themelore e përvojës së DokuFestit. Sapo të ndalen projektorë çdo...

Arkivi

SOT @ DOKUFEST: PROPOZIMET E K2.0 TË ENJTËS

Nga Cristina Marí

Çdo ditë gjatë DokuFestit (8-16 Gusht), Kosovo 2.0 do të ndajë propozimet kryesore të ditës, në mënyrë që të ndihmojë orientimin tuaj gjatë programit të gjerë e ngazëllues. Kjo nuk do...

Arkivi

JO VETËM FILMA: SONTE @DOKUNIGHTS

Nga Cristina Marí

Gjëja tjetër që e duam po aq sa filmat e mirë, është muzika e mirë. Dhe çdo vit, DokuNights janë pjesë e rëndësishme e përvojës së DokuFestit. Sapo të ndalen projektorët...

Arkivi

Pasqyrë Filmi: “I Am the People”

Nga Cristina Marí

Në shtëpinë e Farraj në qytetin e Luxor, në Egjipt, revolucioni që filloi në janar të vitit 2011 në Sheshin Tahir, u përcjell në TV dhe në gazeta. Farraj sikurse...

Arkivi

PASQYRË E FILMIT: A German Youth

Nga Cristina Marí

Nëse mendoni që keni interesim të vogël për historinë bashkëkohore të Gjermanisë, aktivizmin, politiken, artet, ose për të gjitha këto elemente së bashku, “Une Jeunesse Allemande” (“A German Youth”) do...

Arkivi

Q&A: Max Gurvits @DOKU:TECH

Nga Cristina Marí

Gjatë fundjavës, ne biseduam shkurtimisht me Max Gurvits në DOKU:TECH për disa pyetje dhe përgjigje të shkurtëra.

Arkivi

Sonte: “Note on Multitude” e Vendos në Ekran Eksodin e Fundit të Kosovës

Nga Cristina Marí

“Note on Multitude,” një film i shkurtër 8-minutësh nga artisti vizuel boshanjk (banor i Kosovës) Ibro Hasanovic, do të jetë premierësonte në ora 2:00 në DokuKino Pllato. Filmi, bardh e...

Arkivi

DOKU:TECH Dita e Dytë: Dëgjoni Ndërmarrës!

Nga Cristina Marí

Dita e dytë dhe e fundit e DOKU:TECH-ut në Lidhjen Shqiptare të Prizrenit ishte ditë inspirimi për ndërmarrësit. Nëse gjatë ditës së parë publiku mund të mësonte se çka mund...

Arkivi

Dita e Parë e DOKU:TECH sjell të ardhmen në Prizren - Përmbledhje

Nga Cristina Marí

Edicioni i dytë i DOKU:TECH – ut filloi dje në lokacionin magjik të Lidhjes së Prizrenit me disa qindra njerëz entuziastë nga Kosova dhe nga jashtë në publik. Një konferencë...

Arkivi

Sot @DokuFest: Propozimet e K2.0 të së Shtunës

Nga Cristina Marí

Çdo ditë gjatë DokuFestit (8-16 Gusht), Kosovo 2.0 do të ndajë propozimet kryesore të ditës, në mënyrë që të ndihmojë orientimin tuaj gjatë programit të gjerë e ngazëllues. Kjo nuk do...

Arkivi

DOKU:TECH Parapremirë: Plot Piratë

Nga Cristina Marí

Nuk janë vetëm filmat ata që do ta pushtojnë Prizrenin gjatë ditëve të ardhshme. DOKU:TECH, konferencë e tekonologjisë e nivelit të lartë që ishte mbajtur për herë të parë vitin...

Arkivi

Mami Thotë: "Kujdes me Ujin"

Nga Cristina Marí

U zgjova nga gjumi të dielën e kaluar dhe nuk kishim furnizim të ujit. Mendova që sigurisht ishte ose për shkak të ndërprerjeve të zakonshme verore, të mërzitshme por të...

Arkivi

'Mendoj për Ty': Shërim kolektiv në mesin e fustanëve

Nga Cristina Marí

Alketa Xhafa Mripa është nënë - "ky është titulli im i parë", thotë ajo - dhe pastaj artiste bashkëkohore. E lindur në 1980 në qytetin e Pejës, Xhafa Mripa u...

Arkivi

Kosovarët Ecin Me Krenari Kundër Homofobisë

Nga Cristina Marí

Ishte viti 1978 kur artisti amerikan Gilbert Baker i bëri bashkë vijat plot ngjyra të flamurit të ylbertë për herë të parë. Sot flamuri përfaqëson lirinë dhe krenarinë për individët...

Arkivi

Ukraina Kërkon Shpresa në La Biennale

Nga Cristina Marí

Kanë kaluar gati një vit e gjysmë që kur presidenti ukrainas, Viktor Yanukovych, pezulloi përgatitjet për zbatimin e një marrëveshjeje të asocimit në mes të ish-shtetit sovjetik dhe Bashkimit Evropian....

Arkivi

Kosovo Officially Opens Blue Playground at La Biennale

Nga Cristina Marí

Translation Coming Soon...

Arkivi

Ana Diplomatike e La Biennale

Nga Cristina Marí

Edicioni i 56-të i Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit Venice Biennale është gati për të filluar, dhe aty Kosova do të hap pavijonin e saj kombëtar sot në ora 3pm për...

Arkivi

A do ta bëjë Vucici Beogradin Dubai të ri?

Nga Cristina Marí

Me 27 qërshor 2014, Kryeministri serb Aleksandar Vucic zyrtarisht prezantoi projektin "Beogradi në Ujë" ose "Bregdeti i Beogradit" - plan masiv ndërtimor që do të zhvillohet në bregun jugor të...

Arkivi

Flaka Haliti: spekulimi i cuar në nivelin më të lartë

Nga Cristina Marí

Flaka Haliti është e zënë. Shumë e zënë. Së shpejti, me 6 maj, dyert e Kosovo Pavilion do të hapen për herë të dytë në edicionin e 56 të evenimentit...

Arkivi

Përparësia e fushës nikoqire

Nga Cristina Marí

Shënimi i Redaktores: Mbrëmë, në fillim të ndeshjës së parë të shumëpritur të finales së Balkan League në mes të KB Sigal Prishtina dhe ekipit bullgar BC Rilski Sportist, një...

Arkivi

Kur Azilkërkimi Do Të Thotë Të Bëhesh i Burgosur

Nga Cristina Marí

Që prej fillimit të 2015, mbi 21,926 kosovarë aplikuan për azil në Hungari. Pasi kapen nga policia, ka gjasa që disa prej tyre do të detyrohen të shkojnë në një...

Arkivi

7 Fakte Që Duhet T'i Dini Për Protestat Në Kosovë

Nga Cristina Marí

Ka pasur shumë ndodhi gjatë javëve të fundit në Kosovë. Mund t'iu ketë befasuar, pasi që për gjashtë muaj askush në qeveri as nuk lëvizi gisht - madje as që...

Arkivi

“Shopping and Fucking” in-yer-face

Nga Cristina Marí

Arkivi

Prishtina Mirëpret Hapësirë të Re të Artit: LambdaLambdaLambda

Nga Cristina Marí

Skena artistike e Prishtinës shpeshherë përshkruhet si e pasur dhe e gjallë. është për shkak të këtij faktori që, duke u munduar që edhe t'i zmadhojnë kualitetet e saja dhe...

Arkivi

Jetërat e ndryshme të Kosovës

Nga Cristina Marí

Thonë se fituesit e shkruajnë historinë. Për ata që jetojnë në Kosovë, qofshin fitues apo humbës historia u është shkruar në mënyrë të pjesërishme.

Arkivi

Rritja e përkrahjes ndaj të djathtës ekstreme, a do të thotë fundi i zgjerimit të BE-së?

Nga Cristina Marí

Gati më shumë se 460 milion banorë nga 28 vendet anëtare të Bashkimi Evropian, duke përfshirë këtu edhe Kroacinë si e fundit që ishte bashkangjitur, ishin ftuar këtë fundjavë ta...

Arkivi

Banksy: është në Siri, por pa vajzën

Nga Cristina Marí

Arkivi

Kosova luajti futboll, si dhe kosovarët

Nga Cristina Marí

* Shënim nga redaktori (03.05.16): Më herët gjatë ditës, organi qeverisës i futbollit, UEFA, votoi për ta pranuar Kosovën si anëtare të plotë. Ky artikull u shkrua fillimisht në mars 2014,...

Arkivi

Dokufesti: Shkëndija e filmit

Nga Cristina Marí

Ky artikull është publikuar në edicionin e gjashtë të revistës Kosovo 2.0, Balkart. Kliko këtu për të marrë kopjen tënde!

Arkivi

Shembja e Kullës së Ajfelit

Nga Cristina Marí

Arkivi

Flaka Haliti dhe Adela Jusic: Të nderuara në Oktobarski Salon

Nga Cristina Marí

"Oktobarski Salon" është njëri prej ngjarjeve më të rëndësishme kulturore në Ballkan. Festival i cili daton nga viti 1960, Saloni i ka bërë bashkë disa prej artistëve vizuele më të rëndësishme...

Arkivi

Si e përdorin kosovarët internetin?

Nga Cristina Marí

Arkivi

Zgjedhjet në Kosovë (Sipas Twitterit)

Nga Cristina Marí

Arkivi

Artistët e së Nesërmes

Nga Cristina Marí

Galeria Kombëtare e Kosovës hapet sonte në orën 7 të mbrëmjes për ekspozitën “Artistët e së Nesërmes”, nën kuratorinë e drejtorit të galerisë, Erzen Shkolollit. Katër finalistë — Shpend Havolli,...

Arkivi

Katedralja i Hap Dyert Culturescapes 2013

Nga Cristina Marí

Arkivi

Ngucja fizike në lajme: dështim

Nga Cristina Marí

Arkivi

Metropol: Lojë me Gazetari

Nga Cristina Marí

Arkivi

Loja me këndet e harruara të Prishtinës

Nga Cristina Marí

Video dhe fotot nga: Matko Bulent

Arkivi

Na Bashkon më Afër: Ballkan Express 2013

Nga Cristina Marí

Arkivi

Ahmet Ogut dhe rezistenca anonime

Nga Cristina Marí

Arkivi

Dashuri pa kufi

Nga Cristina Marí

Ndërkombëtarët në Prishtinë janë të shumtë, dhe zakonisht në Kosovë janë vetëm përkohësisht. Koha e shkurtër që ata e kalojnë këtu i kushtëzon drejt lidhjeve, flirtimit, historive të dashurisë e...

Arkivi

“Ku të punon burri?”

Nga Cristina Marí

Misionet e ndryshme afariste dhe ato qeveritare kanë sjellur shumë femra të suksesshme në Kosovë. Këto femra kanë hequr dorë nga synimet e veta, për të shkuar pas partnerëve të...

Arkivi

Tim Pool ndodhet në sheshin Taksim!

Nga Cristina Marí

Arkivi

A ke paguar faturën e rrymës këtë muaj?

Nga Cristina Marí

Yll Rugova është dizajner grafik, por javëve të fundit ai, si dhe shumë nga shokët e tij dhe njerëz të panjohur për të, kanë kaluar nëpër një kurs intensiv mbi...