Dafina Halili - Arkivi

Dafina Halili është redaktore kontribuese në K2.0, e cila mbulon kryesisht çështje të drejtësisë sociale dhe të drejtave të njeriut. Dafina ka kryer studimet master në drejtimin e diversitetit dhe mediave në Universitetin e Westminster në Londër, Mbretëria e Bashkuar.

Arkivi

Tribut prekës për personat e pagjetur të Kosovës

Nga Dafina Halili

Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve, të martën në Prishtinë u shënua me shfaqjen e një dokumentari të fuqishëm dhe zbulimin e një instalacioni prekës. Të martën (30 gusht), në Ditën Ndërkombëtare...

Arkivi

Festivali Rolling on the Road vazhdon

Nga Dafina Halili

Rolling on the Road - Festivali i Filmit në Ambient të Hapur do të vazhdojë sonte me pjesën e dytë në qytezën e vogël të Prelluzhës, në Komunën e Vushtrrisë....

Arkivi

Krijuesit e historisë së Kosovës në olimpiadë: Musa Hajdari dhe Vijona Kryeziu

Nga Dafina Halili

Për herë të parë në histori, një ekip sportistësh po e përfaqëson Kosovën si shtet të pavarur në Lojërat Olimpike Verore.

Arkivi

Krijuesit e Historisë së Kosovës në Olimpiadë: Lum Zhaveli

Nga Dafina Halili

Për herë të parë në histori, një ekip sportistësh po e përfaqëson Kosovën si shtet të pavarur në Lojërat Olimpike Verore.

Arkivi

Njerëzit e Prizrenit #5 - 'Njerëzit po e humbin interesimin në plisa'

Nga Dafina Halili

Për nëntë ditë, çdo vit në gusht, Prizreni transformohet. Pjesëmarrësit e entuziazmuar të festivalit, prej afër e larg, mblidhen në këtë qytet historik për ta thithur atmosferën e veçantë të DokuFest,...

Arkivi

Njerëzit e Prizrenit #3 - 'Mr Zanzi', Poligloti që pastron Këpucë

Nga Dafina Halili

Për nëntë ditë, çdo vit në gusht, Prizreni transformohet. Pjesëmarrësit e entuziazmuar të festivalit, prej afër e larg, mblidhen në këtë qytet historik për ta thithur atmosferën e veçantë të DokuFest,...

Arkivi

Vajza e artë Kelmendi fiton medaljen e parë Olimpike për Kosovën

Nga Dafina Halili

Majlinda Kelmendi bëri histori - dhe e bëri Kosovën krenare - mbrëmë duke u bërë fituesja e parë kosovare e një medaljeje Olimpike. Kampionja e dyfishtë botërore në xhudo e...

Arkivi

Krijuesit e Historisë së Kosovës në Olimpiadë: Nora Gjakova

Nga Dafina Halili

Për herë të parë në histori, një ekip sportistësh po e përfaqëson Kosovën si shtet të pavarur në Lojërat Olimpike Verore.

Arkivi

Krijuesit e Historisë së Kosovës në Olimpiadë: Rita Zeqiri

Nga Dafina Halili

Për herë të parë në histori, një ekip sportistësh po e përfaqëson Kosovën si shtet të pavarur në Lojërat Olimpike Verore. Pas shpalljes së pavarësisë në 2008, Kosova pati vështirësi me...

Arkivi

Krijuesit e Historisë së Kosovës në Olimpiadë: Majlinda Kelmendi

Nga Dafina Halili

Për herë të parë në histori, një ekip sportistësh po e përfaqëson Kosovën si shtet të pavarur në Lojërat Olimpike Verore. Pas shpalljes së pavarësisë në 2008, Kosova pati vështirësi me...

Arkivi

Krijuesit e Historisë së Kosovës në Olimpiadë: Qëndrim Guri

Nga Dafina Halili

Për herë të parë në histori, një ekip sportistësh po e përfaqëson Kosovën si shtet të pavarur në Lojërat Olimpike Verore.

Arkivi

Krijuesit e Historisë së Kosovës në Olimpiadë: Urata Rama

Nga Dafina Halili

Për herë të parë në histori, një ekip sportistësh po e përfaqëson Kosovën si shtet të pavarur në Lojërat Olimpike Verore.

Arkivi

Sportistët e Kosovës shkruajnë histori në Olimpiadë

Nga Dafina Halili

Sportistët kosovar shkruan histori mbrëmë kur filluan Lojërat Olimpike Verore në Rio de Janeiro, Brazil. Për herë të parë në histori, një ekip i Kosovës po merr pjesë në "Shfaqjen...

Arkivi

Raportimi i ngacmimeve seksuale në Kosovë

Nga Dafina Halili

Rreth 300 raste të ngacmimeve seksuale janë raportuar nëpërmjet aplikacionit të bazuar në Kosovë EcShlirë prej lansimit të tij në shkurt. Komentet seksuale, fishkëllimat, prekjet dhe përcjelljet janë format më...

Arkivi

Arkitekti 'bad boy' e sjellë Bejrutin në Prishtinë

Nga Dafina Halili

I ndërtuar në 1998, B-018 njihet gjerësisht si një prej klubeve më të mira në botë. Ky klub konsiderohet që jo vetëm se ka ndryshuar jetën e natës në Bejrut, por edhe...

Arkivi

Turizmi dhe eksplorimi në Kosovën Perëndimore

Nga Dafina Halili

Pavarësisht përzierjes së bukurisë, historisë dhe kulturës mbresëlënëse, deri vonë rajoni i Dukagjinit në Kosovë nuk ishte pjesë e hartës së udhëtarëve të huaj. Por me investime të ndryshme dhe me...

Arkivi

Identiteti i shqiptarëve të Kosovës çdo herë e më fetar

Nga Dafina Halili

Identiteti etnik shekullar i shqiptarëve të Kosovës që nga pavarësia ka përjetuar ndryshim, duke u shndërruar në një identitet më fetar, me shpërfaqje elementesh të Islamit radikal. Kështu thonë të...

Arkivi

Le të ketë muzikë

Nga Dafina Halili

Raportim shtesë nga Valmir Mehmetaj dhe Cristina Mari. Sot (e martë, 21 qershor) është Dita Botërore e Muzikës, që origjinën e ka në Francë, në vitin 1982. Sot, Dita Botërore e Muzikës...

Arkivi

Dispozitat e pushimit të atësisë po i përjashtojnë baballarët kosovarë

Nga Dafina Halili

Në projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit të Punës, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) shtoi amendamente për dispozitat e pushimit të lehonisë, duke thënë se synojnë që...

Arkivi

Intervistë me Tawakkol Karman, Laureaten e Çmimit Nobel për Paqë

Nga Dafina Halili

Tawakkol Karman, aktiviste për të drejtat e njeriut, politikane dhe gazetare nga Jemeni, u bë e njohur si Nëna e Revolucionit të Jemenit, e cila ishte në frontin e kryengritjeve...

Arkivi

Feminizmi kundër nacionalizmit dhe kufijve

Nga Dafina Halili

Lotë, qeshje dhe aplauz pati në Teatrin Oda dje pasdite gjatë shfaqjes së dokumentarit "Motrat Qirazi", dhe debatit Metodat e Feminizmit që e përcolli. Evenimenti ishtep jesë e programit të...

Arkivi

Hulumtimi i ri synon nisjen e debatit mbi abortimin në Kosovë

Nga Dafina Halili

Në dhomën e abortimit në Klinikën e Gjinekologjisë-Obstetrikës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), një poster e paraqet një grua të re duke e mbajtur një foshnje në dorë....

Arkivi

Promovimi i Atësisë Pozitive në Kosovë

Nga Dafina Halili

'Bëhu krenar dhe dëshmoje!', 'Vetëm luaj!', 'Bëhu i guximshëm, trego butësi' - këto janë tri mesazhet kyçe që po i adresohen etërve të ri kosovar si pjesë e fushatës së...

Arkivi

Të lënë në harresë

Nga Dafina Halili

Edon Berisha. Dafina Qelaj. Radmila Petrovic. Agim Gjocaj. Këta janë vetëm disa prej përafërsisht 1,650 personave të pagjetur nga lufta në Kosovë, ata të cilët kurrë nuk patën një varrim...

Arkivi

Festivali Ndërkombëtar i Filmit nis në Prishtinë

Nga Dafina Halili

Mbrëmja e freskët pranverore dje në sheshin Zahir Pajaziti ishte më e ndezur, e më e gjallë se zakonisht; përveç qytetarëve të Prishtinës duke shkuar nëpër lokalet e tyre të...

Arkivi

‘Kjo qeveri nuk e ka të gjatë, ashtu siç nuk e ka të gjatë edhe masa që është vendosur kundër meje’ - Boiken Abazi

Nga Dafina Halili

Partia opozitare e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje deklaroi sot që Policia e Kosovës ka arrestuar këshilltarin e kryesisë së tyre dhe nënshtetasin e Shqipërisë, Arbër Zaimin. Arrestimi vjen vetëm disa ditë...

Arkivi

Përsëritje e 90-ave: 8 mars, 1998

Nga Dafina Halili

Qindra gra e burra kosovar dolën sot (8 mars) në rrugët e Prishtinës nën moton "MARS'hojmë, S'festojmë". Ky veprim vjen pas rezultateve shqetësuese të dy raporteve nga Rrjeti i Grupeve...

Arkivi

Përfaqësimi i gjinisë në mediat e Kosovës

Nga Dafina Halili

Vizibiliteti i pamjaftueshëm dhe paraqitja pasaktë e grave në median e Kosovës u vë dje në pah me panelin e parë diskutues të programit “Disktutime të BE-së” mbi perspektiven gjinore...

Arkivi

Filmi nga Kosova nominohet për çmimin Oscar

Nga Dafina Halili

Historia e Kinematografisë së Kosovës u shënua sot me nominimin e parë të vendit për çmimin Oscar. Filmi i shkurtër kosovar "Shok" është një prej pesë filmave të shkurtër të...

Arkivi

Pika e vlimit

Nga Dafina Halili

Ndërmjet viteve 1880 dhe 2012, sipërfaqja e Tokës u ngroh për rreth 0.85 shkallë celsius; as një shkallë e plotë. Nuk tingëllon si ndonjë statistikë e cila do të nxiste...

Arkivi

Amnesty International Bën Thirrje për Hetime Urgjente të Veprimeve të Policisë së Kosovës

Nga Dafina Halili

Amnesty International ka bërë thirrje për hetime urgjente të veprimeve të Policisë së Kosovës, pas arrestimeve dhe keqtrajtimeve të supozuara të dhjetëra aktivistëve të Vetëvendosjes të shtunën.

Arkivi

Të Zhvendosur dhe të Lënë Në Harresë

Nga Dafina Halili

Derisa Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic është i vendosur ta shndërrojë Beogradin në Dubain e Ballkanit, si me shumë kryeqytete tjera, arteriet kryesore në drejtim të periferisë janë të rrethuara...

Arkivi

Një Rajon që Kupton Hallin e Pafund të Refugjatëve

Nga Dafina Halili

Herët në mëngjes, shoferi i autobusit lëshon muzikë turbo folk me zë të lartë për t'i zgjuar pasagjerët e tij, duke i njoftuar se autobusi është gati të arrijë stacionin...

Arkivi

Diskutime dhe Ide për një të Ardhme më të Gjelbër: Ecoweek Prishtina 2015

Nga Dafina Halili

Edicioni i dytë i Ecoweek Prishtina nisi dje, duke bërë bashkë arkitektë (ekologjik), dizajnerë, profesionistë të rinj dhe studentë për një javë të tërë të aktiviteteve.

Arkivi

“E kuptoj nacionalizmin si sëmundje” - Visar Morina

Nga Dafina Halili

Kur Nori (Val Maloku) merr armen në një arkë të vjetër të mbushur me miell misri, është një moment i shkurtër, i pasigurt kur 10 vjeçari i dëshpëruar duket se...

Arkivi

Pritja e papërfunduar për familjet e personave të pagjetur

Nga Dafina Halili

"Po thonë që bohesh e qetë ma vonë, por nuk e di…kur je shumë e prekun", tha Isma Begiqi për Kosovo 2.0 me zë plot dëshpërim. "Ka të shkon të...

Arkivi

Vështirësitë e të qenit nënë e punësuar në Kosovë

Nga Dafina Halili

Politikat e pushimit të lehonisë kanë rëndësi. Në një anë, mbështesin shërimin e plotë të nënës pas lindjes së fëmijës, ndërsa gjithashtu ndihmojnë krijimin e një lidhjeje të fuqishme nënë-fëmijë....

Arkivi

Duke debatuar dhunën seksuale në konflikt

Nga Dafina Halili

Të premten (14 gusht) brenda Hamamit të bukur dhe vjetër të Prizrenit u zhvillua një diskutim me temë të rëndë, por të rëndësishme: dhuna seksuale në konflikt.

Arkivi

Një Analizë e Kundërvajtësve Seksual Nëpërmjet "Pervert Park"

Nga Dafina Halili

Frida dhe Lasse Barkfors janë çift i martuar suedezo-danez të cilët kaluan Atlantikun për ta bërë filmin e tyre të parë për një park të kampshtëpizave të banuar me kundërvajtës...

Arkivi

PASQYRË FILMI: I am Dublin

Nga Dafina Halili

Kur Ahmed thotë "Unë jam Dublin" duket sikur ai nuk po arrin të mbitheksojë dëshpërimin, pafuqinë dhe dhimbjen e tij për faktin se është rast i Dublinit; refugjat i neglizhuar...

Arkivi

PASQYRË FILMI: Moments of Silence

Nga Dafina Halili

Në shpejtësinë e përditshme të jetës, njerëzit janë vazhdimisht në lëvizje. Pavarësisht shqetësimeve të tyre, pikëllimeve, nevojave dhe dëshirave, ata vazhdojnë të lëvizin përpara në mënyre që t’a kompletojnë rutinën...

Arkivi

Pyetje – Përgjigje: Gunhild Enger

Nga Dafina Halili

Anëtarja e jurisë për kategorinë International Shorts (filma ndërkombtarë të metrazhit të shkurtër) në edicionin e këtij viti të DokuFest-it, Gunild Enger ndau pak kohë të martën nga agjenda e...

Arkivi

PASQYRË E FILMIT: Night Will Fall

Nga Dafina Halili

“Nëse nuk mësojmë nga këto pamje, nata do të bie.” Kjo është fjalia hyrëse e këtij filmi dokumentar, duke iu referuar një fjalie të fuqishme të narracionit nga dokumentari i...

Arkivi

Sot @DokuFest: Propozimet e K 2.0 të së Hënës

Nga Dafina Halili

Çdo ditë gjatë DokuFestit (8-16 Gusht), Kosovo 2.0 do të ndajë propozimet kryesore të ditës, në mënyrë që të ndihmojë orientimin tuaj gjatë programit të gjerë e ngazëllues. Kjo nuk do...

Arkivi

Jo vetëm filma: Të dielen @DokuNights

Nga Dafina Halili

Gjëja tjetër që e duam po aq sa filmat e mirë është muzika e mirë. Dhe çdo vit, DokuNights përbëjnë një pjesë kyçe të përvojës së DokuFestit. Çdo natë, menjëherë pasi...

Arkivi

PASQYRË E FILMIT: Twilight of a Life

Nga Dafina Halili

Nuk është dashur shumë kohë që filmi dokumentar “Twilight of a life”, produksion i Belgjikës dhe Izrealit, të konsiderohet si himn kushtuar jetës nga kritikët dhe lexuesit. Pas marrjes së...

Arkivi

Ndërtimi i Blloqeve për një të Ardhme më të Mençur

Nga Dafina Halili

Nisma ekologjike e arkitektëve e vendos fokusin në zhvillim më të arsyeshëm në Kosovë.

Arkivi

Pika e Vlimit

Nga Dafina Halili

Ndërmjet viteve 1880 dhe 2012, sipërfaqja e Tokës u ngroh për rreth 0.85 shkallë celsius; as një shkallë e plotë. Nuk tingëllon si ndonjë statistikë e cila do të nxiste...

Arkivi

Mirëpritja Çnjerëzore e BE-së

Nga Dafina Halili

"E putha tokën dhe e falënderova Zotin për faktin se fëmijët e mi ishin mirë, në momentin që u kthyem përsëri këtu pas deportimit", i tha Mirsad Puqolli Kosovo 2.0,...

Arkivi

Skena e vogël e vogël

Nga Dafina Halili

Teatri Kombëtar i Kosovës bëri të ditur dje për përzgjedhjen e tri projekteve teatore, që do të realizohen më vonë gjatë vitit për skenën e vogël. 'Portreti i Mjerimit', 'E...

Arkivi

Prej Beogradit në Prishtinë: Histori Tragjike e Dashurisë

Nga Dafina Halili

Adaptimi i "Romeo dhe Xhuljetës" të Shekspirit nga Miki Manojlovic, me Montagët shqipfolës dhe Kapuletët serbfolës, është koproduksion i qendrës së artit Radionica Integracije në Beograd dhe Qendrës Multimedia në Prishtinë. Pas...

Arkivi

Virgjëresha e përbetuar: Nga dlirësia e premtuar te rizbulimi i seksualitetit

Nga Dafina Halili

Pas pjesëmarrjes nëpër festivale ndërkombëtare si Berlin International Film Festival dhe Tribeca FIlm Festival, Virgjëresha e Përbetuar e regjisores Laura Bispuri u shfaq premirë në PriFilmFest në Prishtinë të shtunën...

Arkivi

Polip Festival shënon përvjetorin e pestë

Nga Dafina Halili

Për të gjithë dashamirët e letërsisë, kjo fundjavë do të shënojë kthimin e Festivalit Ndërkombëtar të Letërsisë, Polip. Pas sulmeve ndaj revistës Charlie Hebdo në Paris në janar, këtë vit...

Arkivi

Lirindja #3: Girls Just Wanna Have Fun-damental Rights

Nga Dafina Halili

Lirindja është kthyer përsëri. Promovimi i zinës së pavarur është bërë me 29 prill në kafe librarinë Dit’e Nat’. Numri i tretë i Lirindjes edhe një herë ka bërë bashkë...

Arkivi

Art dhe Demokraci: Të paktën do të ketë verë

Nga Dafina Halili

Cfarë bëjnë artistët për demokraci në Kosovë? E edhe më me rëndësi, cfarë duhet të bëjnë? Cfarë lidhje ka në mes të artistëve dhe qeverisë? A ka hapësirë për kritikë?...