Eraldin Fazliu - Arkivi

Eraldin Fazliu ka qenë i angazhuar si gazetar në  Kosovo 2.0. Ai ka përfunduar studimet post-diplomike për ‘Politika Evropiane’, në Universitetin Masaryk në Republikën Çeke, në vitin 2014. Gjatë studimeve, Eraldini e shtoi interesimin në politikat e jashtme të Bashkimit Evropian, me theks të veçantë në promovimin e sundimit të ligjit nga Bashkimi Evropian. Ai është një lexues pasionant i politikës dhe historisë moderne.

Arkivi

Demokraci? Stabilitet? Një vit pas marrëveshjeve ndërkombëtare

Nga Eraldin Fazliu

Në përvjetorin e dy marrëveshjeve me fqinj të mbështetura nga komuniteti ndërkombëtar, a është forcuar me të vërtetë demokracia dhe stabiliteti në Kosovë? Kjo javë shënon përvjetorin e dy marrëveshjeve të...

Arkivi

Qytetarët udhëheqin një valë të re protestash në Prishtinë

Nga Eraldin Fazliu

Mbrëmë një grup i protestuesve hodhën letër toaleti nga sheshi ‘Skënderbeu’ mbi rrethojën e oborrit të ndërtesës kryesore të qeverisë. Oborri i ndërtesës së zyrës së kryeministrit dhe ministrive tjera...

Arkivi

Klimë e nxehtë në Politikën e Kosovës

Nga Eraldin Fazliu

Vala e ngjarjeve politikë në Kosovë këtë javë e ka tejkaluar nxehtësinë e verës. Nga një debat maratonik për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi të mërkurën, tek një...

Arkivi

Kosovarët në Mbretërinë e Bashkuar po e ndjejnë efektin e Brexit-it

Nga Eraldin Fazliu

Rezultati i referendumit të Brexit-it javën e kaluar shkaktoi tronditje anembanë globit. Më 26 qershor qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar votuan me 52 për qind në favor dhe 48 për...

Arkivi

EULEX-light — Misionit iu hoqën disa kompetenca

Nga Eraldin Fazliu

Bashkimi Europian ka arritur një marrëveshje me autoritetet e Kosovës për ta mbajtur Misionin për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) aktiv së paku deri në qershor të vitit 2018....

Arkivi

Punëtorët nga Ferizaj vazhdojnë me luftën e çeliktë për drejtësi

Nga Eraldin Fazliu

Në 5 pasdite, çdo ditë të javës, punëtorët e Komunës së Ferizajit dalin nga ndërtesa për të shkuar në shtëpi. Megjithatë, edhe pse ditës së punës i vie fundi, dyert...

Arkivi

Qëndrojmë të Bashkuar

Nga Eraldin Fazliu

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Valmir Mehmetaj. ----- Të hënën në mëngjes Prishtina ishte plot reagime për artikullin e javës së kaluar në New York Times...

Arkivi

Sfidimi i politikave partiake

Nga Eraldin Fazliu

Të jesh zë disident në Kosovë kurrë nuk ka qenë punë e lehtë. Me numër të popullsisë pak më pak se 2 milion, ata që dalin kundër normave të establishuara...

Arkivi

Duke pritur autobusët

Nga Eraldin Fazliu

Shënim i redaksisë (29.06.16): Ky artikull fillimisht është publikuar në Maj të vitit 2015. Ne jemi duke e ri-publikuar para Bisedave tona të Shkurtëra të mërkurën (29 Qershor), “Bashkë apo...

Arkivi

Komisioni Evropian rekomandon udhëtim pa viza për kosovarët

Nga Eraldin Fazliu

Pak pas orës 13:00 sot (e mërkurë, 4 maj) Kosova pranoi rekomandimin e shumëpritur pozitiv për liberalizim të vizave nga Komisioni Evropian. Ka shpresë se kosovarët me pasaporta biometrike së...

Arkivi

Shënimi i ditës së 1 majit me mirëmbajtësit e Prishtinës

Nga Eraldin Fazliu

Për të shënuar 1 majin, ditën e punës, K.2.0 kaloi mbrëmjen e së mërkurës (27 Prill) me disa nga punëtorët më të devotshëm të Prishtinës, grupin e mirëmbajtësve të kompanisë...

Arkivi

Dialogu Kosovë Serbi- Tri vite pas

Nga Eraldin Fazliu

Kjo javë shënoi tre vjetorin që prej se Kosova dhe Serbia nënshkruan “Marrëveshjen e parë politike për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre”. Nënshkruar në Bruksel në vitin 2013, nën ndërmjetsimin...

Arkivi

Të burgosurit politikë të Kosovës

Nga Eraldin Fazliu

Ata që u burgosën gjatë kohës kur ishte ilegale të mendoje ndryshe ende mbajnë shenja të burgosjes së tyre. “Unë isha në gjendje ta qëroja lëkurën nga këmbët deri te flokët,...

Arkivi

Momentet kyçe të Atifete Jahjagës

Nga Eraldin Fazliu

Para pesë viteve (7 prill, 2011), Kuvendi i Kosovës e votoi Atifete Jahjagën si presidente të re të shtetit, duke e bërë kështu atë presidenten e parë grua në histori...

Arkivi

Festimi I Pavarësisë së Kosovës në Beograd

Nga Eraldin Fazliu

Ishte ora pesë e mëngjesit dhe errësira ende mbante të mbuluar qiellin e Prishtinës. Njerëzit po flenin dhe qyteti ishte jashtëzakonisht i qetë. Ishte 17 Shkurt, dita kur qytetarët e...

Arkivi

Protesta e opozitës do të bëjë thirrje për dorëheqje të qeverisë

Nga Eraldin Fazliu

Qetësisë politike që po e shënon festën e Vitit të Ri do t'i vijë fundi këtë fundjavë kur të dalin në rrugë aktivistët dhe mbështetësit e opozitës. Protesta e së...

Arkivi

Huqja e Mustafës në Komunikim me Qytetarët

Nga Eraldin Fazliu

Dje, zëdhënësi i qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi më në fund adresoi një çështje që kërkonte vëmendje që një kohë të gjatë. Gjatë një interviste televizive, Abrashi pranoi që ndoshta qeveria...

Arkivi

"Dhuna Politike" - Reagim Ndërkombëtar

Nga Eraldin Fazliu

Të mërkurën e kaluar (18 nëntor) gjykata themelore në Prishtinëdha urdhëra arresti për katër deputetë të partive opozitare parlamentare të Kosovës. Më herët gjatë asaj dite, deputët thuhet se përdorën...

Arkivi

Trazira Politike në Universitetin e Prishtinës

Nga Eraldin Fazliu

Muaji i kaluar në Universitetin e Prishtinës ishte plot me trazira. Protesta dhe kundërprotesta, pezullimi i rektorit, dhe rikthimi i shpejtë i tij në pozitë; mezi kalonte një ditë pa...

Arkivi

Tensione të Rritura Pas Arrestimit të Albin Kurtit

Nga Eraldin Fazliu

Kriza e vazhdueshme politike në Kosovë eskaloi mbrëmë në orët e vona (e hënë, 12 tetor) me demonstrata të dhunshme që shkaktuan lëndime dhe dëme materiale, pasi Albin Kurti, udhëheqësi...

Arkivi

Edi Rama dhe Vizioni i tij për Ballkanin Perendimor

Nga Eraldin Fazliu

Në nëntor 2014, Kryeministri Shqiptar Edi Rama shkoi në vizitë historike në Beograd. I pritur nga Kryeministri serb Aleksandar Vucic dhe nën masa të sigurisë së lartë, Rama u bë...

Arkivi

Njëzet Muaj të Kryetarit Shpend Ahmeti

Nga Eraldin Fazliu

Pas 13 viteve të kontrollit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ndaj kryeqytetit të Kosovës, në janar 2014, Shpend Ahmeti u zgjedh si kryetar i ri i Prishtinës. Zgjedhja e...

Arkivi

Të Nominuarit e Dikurshëm për Çmimin Nobel i Harrojnë Kredencialet e tyre 'Paqësore'

Nga Eraldin Fazliu

Me 21 gusht të këtij viti, Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara u takua për të diskutuar raportin tremujor të progresit të Kosovës, të dhënë nga Farid Zarif,...

Arkivi

Reagimet për një marrëveshje ambiguoze

Nga Eraldin Fazliu

Marrëveshja mes Kosoves dhe Serbisë e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian që është nënshkruar të martën (25 Gusht) ka shkaktuar shumë reagime dhe debate në dy vendet; duket sikur secili ka...

Arkivi

"Institucionet Serbe nuk tregojnë vullnet për t’a shfaqur filmin” - Marija Ristic

Nga Eraldin Fazliu

Marija Ristic, gazetare e Balkan Insight në Beograd prej vitit 2011, pati premierën e dokumentarit hetues të saj "Unidentified" (shqip: Të Paidentifikuar) në edicionin e 14 të DokuFest në Prizren...

Arkivi

PASQYRË FILMI: Qukapiku Rus

Nga Eraldin Fazliu

  "The Russian Woodpecker" (shqip: Qukapiku Rus) është film dokumentar emocionues që është shkruar, prodhuar, si dhe e ka regjinë të bërë nga, Chad Garcia. Ky film ofron pamje mbi misterin,...

Arkivi

Q&A: Valon Jakupaj

Nga Eraldin Fazliu

Këtë të martë, në kuadër të kategorisë “National Shorts” (Filmave kombëtar të metrazhit të shkurtër)” në DokuFest, u shfaq premiera e filmit tragjiko-komik “Çlirimi” të bashkë-producentit Valon Jakupaj. Ky film trajton...

Arkivi

Q&A: Amal Ramsis

Nga Eraldin Fazliu

“The Trace of the Butterfly” është një film dokumetar 68 minutësh nga regjisorja Amal Ramsis që do të shfaqet sonte në kategorinë BalkanDox në Dokufest. Dokumentari ka pasur premierën në...

Arkivi

Sot @DokuFest: Propozimet e K2.0 të së Martës

Nga Eraldin Fazliu

Çdo ditë gjatë DokuFestit (8-16 Gusht), Kosovo 2.0 do të ndajë propozimet kryesore të ditës, në mënyrë që të ndihmojë orientimin tuaj gjatë programit të gjerë e ngazëllues. Kjo nuk do...

Arkivi

Jo Vetëm Filma: @DokuNights të së Hënës

Nga Eraldin Fazliu

Gjëja tjetër që e duam po aq sa filmat e mirë, është muzika e mirë. Dhe çdo vit, DokuNights janë pjesë e rëndësishme e përvojës së DokuFestit. Sapo të ndalen projektorë...

Arkivi

Nata e Hapjes së DokuFest 2015

Nga Eraldin Fazliu

Turma e pafund e mbushur brenda kinemasë ikonike të Lumbradhit në Prizren, ishte duke gumëzhitur me ngazëllim gjatë ceremonisë së hapjes të DokuFestit 2015 mbrëmë (8 Gusht).

Arkivi

Përfundimet e një dite të gjatë stuhie

Nga Eraldin Fazliu

Pas një debati të gjatë dhe kontravers që u reflektua me reshjet atmosferike, Parlamenti i Kosovës dje (3 Gusht) aprovoi ndryshimet kushtetuese të cilat do ta pastrojnë rrugën për formimin...

Arkivi

Gjykata Speciale: Për çka po bëhet fjalë?

Nga Eraldin Fazliu

Parlamenti Kosovës takohet sot (3 Gusht) për të trajtuar vetëm një çështje në rendin e ditës: Gjykatën Speciale. Kjo çështje është një debat që ka ngritur shumë zëra për më...