Jack Butcher - Arkivi

Jack Butcher është zëvendës kryeredaktor në K2.0. Kryesisht redakton përmbajtje thelbësore. Jack ka kryer studimet në degën e historisë në Universitetin e York-ut dhe studimet post-diplomike në degën e menaxhmentit në Warwick Business School, Mbretëria e Bashkuar.  

Arkivi

Joss Stone kënaqë audiencën intime në Prishtinë

Nga Jack Butcher

Senzacioni i muzikës soul performon në Zone Club si pjesë e Total World Tour. Këngëtarja-kompozitorja britaneze Joss Stone ka kaluar më shumë se një dekadë duke mbushur stadione e arena rreth...

Arkivi

Pa Ndonjë Lëkundje të Madhe

Nga Jack Butcher

Përmbledhje javore e lajmeve në Kosovë nga K2.0.----- Me festën e Kurban Bajramit në fillim të javës, cikli i lajmeve nisi ngadalë - dhe nuk është se u shpejtua më pas... E...

Arkivi

Duke kërkuar pajtim

Nga Jack Butcher

Përmbledhje javore e lajmeve në Kosovë nga K2.0.Raportimi shtesë nga Eraldin Fazliu.-----

Arkivi

S'po shihet fundi

Nga Jack Butcher

Përmbledhje javore e lajmeve në Kosovë nga K2.0. -----

Arkivi

Pa kufijë

Nga Jack Butcher

Përmbledhje javore e lajmeve në Kosovë nga K2.0.Raportimi shtesë nga Eraldin Fazliu.-----

Arkivi

Substanca vs Stili

Nga Jack Butcher

Përmbledhje javore e lajmeve në Kosovë nga K2.0. Raportimi shtesë nga Eraldin Fazliu. -----

Arkivi

Kurrikula Garuese

Nga Jack Butcher

Përmbledhje javore e lajmeve në Kosovë nga K2.0. Raportimi shtesë nga Eraldin Fazliu. ----- Shkollat mund ta kenë mbaruar mësimin në Kosovë gjatë pushimit veror, por këtë javë nuk kanë munguar njerëzit të...

Arkivi

I erdhi fundi

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Eraldin Fazliu dhe Valmir Mehmetaj. ----- Atmosfera e futbollit që e ka kapluar Kosovën dhe tërë Evropën në dy javët e...

Arkivi

Kosova duhet të interesohet për “Brexit”

Nga Jack Butcher

Shënim i Redaktorit (25 qershor, 2016): Ky artikull u publikua të enjten, me 24 qershor, 2016, ditën e referendumit të Mbretërisë së Bashkuar për anëtarësim në BE. Rezultati i referendumit...

Arkivi

EULEX - Epizoda 4

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Dafina Halili dhe Eraldin Fazliu. ----- Aventura evropiane do të vazhdojë. Fatkeqësisht, nuk është ajo për të cilën shpresuan shumica e...

Arkivi

Kthime, Përtëritje dhe Rinovime

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Valmir Mehmetaj, Dafina Halili dhe Eraldin Fazliu. ----- Vetëvendosje e bëri kthimin e shumëpritur në Kuvend të enjten, pas tre muajve...

Arkivi

Duke paguar Çmimin

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Eraldin Fazliu. ----- Mëngjesi i së hënës shumicën e kohës mund të jetë i dhimbshëm, por këtë javë dogji edhe më...

Arkivi

Kurrë nuk do ecësh vet

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Eraldin Fazliu. ----- Pas disa muajve plot ndarje dhe kundërakuza të hidhura, tensionet e rritura duket se kanë rrjedhur prej politikës...

Arkivi

Kosovarët valëvitin flamurin e ylbertë

Nga Jack Butcher

Mbështetësit e të drejtave e personave Lezbike, Gej, Biseksual, Transgjinor dhe Interseksual (LGBTI) në Kosovë dje marshuan me krenari në qendër të Prishtinës për të shënuar Ditën Ndërkombëtare kundër Homofobisë,...

Arkivi

S'ka më pritje

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve më të rëndësishme në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Dafina Halili dhe Eraldin Fazliu. ----- Vështirë ishte të tejkalohet kombinimi UEFA - rekomandimi për liberalizim të vizave, por...

Arkivi

Kosova pranohet në FIFA

Nga Jack Butcher

Kosova është pranuar si anëtarja e 210 e organit qeverisës të futbollit botëror, FIFA. Anëtarësimi i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) u konfirmua pasi u mbajt një votim në...

Arkivi

Mirëdita Evropë! A po të kujtohem?

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve nga K2.0 është kthyer përsëri pas disa javëve pauzë deri sa po përgatitnim edicionin e 10 dhe të fundit të revistës sonë në shtyp. Edicioni për...

Arkivi

Sa janë të lira mediat në Kosovë?

Nga Jack Butcher

Sikur për të theksuar rolin e mediave sociale në ndryshimin e spektrit medial gjatë dekadës së fundit, #WorldPressFreedomDay (Dita Botërore e Lirisë së Shtypit) është bërë 'trending' në mbarë Twitter...

Arkivi

Gazetarët protestojnë për lirinë e shprehjes

Nga Jack Butcher

Gazetarët në Kosovë sot mbledhen në Sheshin Skendërbe në Prishtinë, duke bërë thirrje për t'i dhënë fund kërcënimeve në media. Protesta, organizuar nga Asociacioni i Gazetarëve Profesionistë të Kosovës (AGPK),...

Arkivi

Thaçi zgjedhet President I Kosovës

Nga Jack Butcher

Hashim Thaçi është zgjedhur si President I ri I Republikës së Kosovës.

Arkivi

Thellimi i ndarjeve

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve më të rëndësishme në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Dafina Halili and Eraldin Fazliu. Vështirë se pati kohë që njerëzit të mbushen frymë këtë javë në Kosovë...

Arkivi

Spektakli Haradinaj

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve më të rëndësishme në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Dafina Halili and Eraldin Fazliu. Nëse e tërë saga "President Thaçi" filloi të dukej si How I Met...

Arkivi

Deja vu përsëri nga e para

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve më të rëndësishme në Kosovë nga K2.0. Raportim shtesë nga Dafina Halili and Eraldin Fazliu. ----- Në mungesë të vazhdueshme të dialogut domethënës politik, telenovela më e popullarizuar në...

Arkivi

Korrupsioni, diskriminimi dhe liria gjysmake në Kosovë

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore nga K2.0 në Kosovë. Raportim shtesë nga Dafina Halili and Eraldin Fazliu. ----- Sipas traditës Janari sjellë fillime të reja, shpresë dhe energji të rë, pas dhjetorit me...

Arkivi

Mitrovica, Ilaçet dhe Identitetet e Gabuara

Nga Jack Butcher

Përmbledhja javore e lajmeve kryesore nga K2.0 në Kosovë. Raportim shtesë nga Dafina Halili and Eraldin Fazliu. ----- Deri sa temperaturat zbritën shumë në Kosovë këtë javë, politikanët mbetën në gjumë dimëror, duke...

Arkivi

Hashimi, Hollivudi dhe Haga

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Dafina Halili, Eraldin Fazliu dhe Kristina Mari. Kosova po përulej në "krim dhe anarki" këtë javë sipas një deklarate të qeverisë në fundjavë. Kur inspektojmë më thellë, nuk...

Arkivi

Simfonia e Ëmbël dhe e Hidhur e se Shtunës

Nga Jack Butcher

Për një kohë, ishte sikur u bënë bashkë Tchaikovsky, Beethoven dhe Dvorak.

Arkivi

Agim i ri, ditë e re...

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Dafina Halili dhe Eraldin Fazliu. Siç na tha Nina Simone para shumë kohe, agim i ri, ditë e re - erdhi viti 2016! Rezolutat e vitit të ri...

Arkivi

Ambasadat “Quint” Qartësojnë Deklaratën e Diskutueshme

Nga Jack Butcher

Ambasadat "Quint" sot kanë mbrojtur një deklaratë të përbashkët që e lansuan gjatë fundjavës, pasi që është kritikuar shumë nga disa. Ka pasur shumë kritika në rrjete sociale ndaj kësaj...

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Eraldin Fazliu dhe Cristina Mari.

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Dafina Halili, Eraldin Fazliu dhe Gresë Haxhimusa.

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Dafina Halili, Eraldin Fazliu dhe Kristina Mari.

Arkivi

Udhërrëfyesi i Kosovo 2.0 për Leximin e Raportit të Progresit të BE

Nga Jack Butcher

Raporti vjetor i progresit të Kosovës që bëhet nga Komisioni Evropian u publikua të martën (10 nëntor), bashkë me raporte të secilit prej gjastë kandidatëve dhe kandidatëve potencial në rajon....

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Dafina Halili, Eraldin Fazliu dhe Gresë Haxhimusa.

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Eraldin Fazliu, Christina Mari, Dafina Halili dhe Grese Haxhimusa.

Arkivi

Vazhdoj të mendoj për ty

Nga Jack Butcher

"Ti nuk je vetëm, ne të gjithë jemi bashkë".

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga: Eraldin Fazliu, Dafina Halili dhe Cristina Mari. Kundër-reagimet nga 'marrëveshja' e javës së kaluar në mes të Kosovës dhe Serbisë vazhduan t'i dominojnë lajmet. Por nuk ka ndodhur vetëm...

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga: Eraldin Fazliu, Dafina Halili dhe Cristina Mari. Deri sa liderët politik në Prishtinë dhe Beograd po angazhohen në një rund tjetër të dialogut në Bruksel, kryetitujt e kësaj jave...

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga: Eraldin Fazliu, Dafina Halili dhe Cristina Mari. Pas një pushimi të shkurtër, deri sa Kosovo 2.0 iu solli reportazhe të detajuara të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit DokuFest në...

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Këtë javë nuk do të kemi rubrikën e rregulltë ‘Këtë Javë në Kosovë’, pasi që Kosovo 2.0 ka qenë në përgaditje për DokuFest (ku ne jemi partner zyrtar meadiatik). Përcjelleni...

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Meggi Müssig, Dafina Halili dhe Avdyl Gashi.  

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Avdyl Gashi, Dafina Halili, dhe Meggi Müssig. Derisa temperaturat vazhduan të rriten në tërë vendin, kjo sezonë e pushimeve u nis zellshëm këtë javë pas fundjavës së festës...

Arkivi

Këtë Javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Meggi Mussig, Cristina Mari dhe Dafina Halili.

Arkivi

Këtë Javë ne Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Cristina Mari, Avdyl Gashi, Meggi Mussig dhe Dafina Halili.

Arkivi

Këtë Javë ne Kosovë

Nga Jack Butcher

Raportim shtesë nga Meggi Mussig dhe Avdyl Gashi.

Arkivi

Reduktimet në Kulturën e Kosovës: Analizë më e Thellë

Nga Jack Butcher

Artistët e pavarur dhe organizuesit e festivaleve në Kosovë janë të zemëruar, dhe nuk është vështirë të shohim pse. Kur Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dha lajmërimin e financimit vjetor...

Arkivi

Planifikimi për një Prishtinë të Re

Nga Jack Butcher

Zyra për Rigjenerim Urban e Komunës së Prishtinës u krijua tek në shtator të vitit të kaluar. Kështu që në shumë mënyra nuk është qudi se hapësira publike tradicionalisht është...

Arkivi

Një Datë për T'u Kujtuar (17 marsi)

Nga Jack Butcher

17 marsi. Turma të njerëzve të veshur me të gjelbërt mblidhen në bare, rrugë e parqe, duke pirë Guiness dhe duke mbajtur kapela joshëse të 'leprechauns' (krijesë e vogël dhe...

Arkivi

Këtë javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Arkivi

Rinia Multikulturore Luan Rolin E Saj

Nga Jack Butcher

Është e premte, mbrëmje, fundi i javës sime të dytë në Kosovë, dhe jam duke e pirë një birrë në një prej kafeneve të njohura të Prishtinës, Dit' e Nat'....

Arkivi

Vit Shkatërrues për të Drejtat e Njerëzve

Nga Jack Butcher

Amnesty International (AI) dha javën e kaluar detaje për abuzimet e të drejtave të njerëzve në Kosovë dhe 160 vende e territore tjera përgjatë botës, raporti i tyre vjetor duke...

Arkivi

Këtë javë në Kosovë

Nga Jack Butcher

Arkivi

Lidhje të Gjakut

Nga Jack Butcher

Arkivi

Dita e Zymtë e Pavarësisë

Nga Jack Butcher

 

Arkivi

Këtë javë në Kosovë

Nga Jack Butcher