TË GJITHË ARTIKUJT NGA: Eraldin Fazliu

Eraldin Fazliu ka qenë i angazhuar si gazetar në  Kosovo 2.0. Ai ka përfunduar studimet post-diplomike për ‘Politika Evropiane’, në Universitetin Masaryk në Republikën Çeke, në vitin 2014. Gjatë studimeve, Eraldini e shtoi interesimin në politikat e jashtme të Bashkimit Evropian, me theks të veçantë në promovimin e sundimit të ligjit nga Bashkimi Evropian. Ai është një lexues pasionant i politikës dhe historisë moderne.

S`fundmi | Politika

Opozita e tjetërsuar përderisa vazhdon ‘faza finale’ [...]

Nga - 13.07.2018

Ditët e fundit para takimit në Bruksel karakterizohen nga hutia në lidhje me kompromisin dhe mungesën e konsensusit.

Në thelb | Politika

Ku është e majta e Kosovës?

Nga - 09.07.2018

Analizë e partive bashkëkohore politike të krahut të majtë në Kosovë.

Pikëpamje | Demokraci

Thaçi vendosë dialogun para demokracisë

Nga - 22.06.2018

Roli udhëheqës i Presidentit në fazën ‘finale’ do ta polarizojë më tej politikën kosovare

S`fundmi | Monografi

Më shumë debat mbi shëndetësinë i bën mirë shëndetit [...]

Nga - 14.06.2018

Kosovo 2.0 diskuton për sfidat e shëndetësisë kosovare.

Në thelb | Personat e pagjetur

Eshtrat e paidentifikuara mbajnë dhimbjen e hapur

Nga - 06.06.2018

Procesi i identifikimit të eshtrave mban të hapur në pafundësi plagët e familjarëve të të zhdukurve.

Në thelb | Drejtësi

Të vdesësh pa drejtësi

Nga - 18.05.2018

Ish-punëtorët e fabrikës IMK Çeliku në Ferizaj ende nuk kanë marrë kompensim.

Biseda | BE

Florian Biber: Në njëfarë mënyre, BE-ja u jep zemër autokratëve [...]

Nga - 21.04.2018

Një pedagog i shquar për ekspertizën e tij mbi Ballkanin Perendimor flet për demokracitë e kufizuara, ndikimin e jashtëm dhe mundësitë për ndryshim.

Pikëpamje | BE

Edhe një raport tjetër shkollor

Nga - 18.04.2018

Analizë satirike e publikimit të fundit të Raportit të Progresit për Kosovën nga BE

Në thelb | Politika

Hashim Thaçi — (ç’)unifikuesi i popullit?

Nga - 07.04.2018

Dy vite prej fillimit të mandatit të tij, presidenti i Kosovës është më përçarës se kurrë më parë.

Biseda | Politika

Lumir Abdixhiku: “Politika nuk është stacioni im i parë [...]

Nga - 03.04.2018

Deputeti i LDK-së flet për zhvillimin e partisë, për koalicionet e (pa)mundshme si dhe për politikat e djathta në Kosovë.

Në thelb | Politika

Një ditë tjetër ‘e normalizuar’ ndërmjet Kosovës dhe [...]

Nga , , - 27.03.2018

Dëbimi i Gjuriqit shkakton një çarje tjetër në marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve.

S`fundmi | Mali i Zi

Përmbledhje e demarkacionit

Nga , , - 21.03.2018

Thellohuni në temën më të nxehtë politike të Kosovës me citate dhe shifra.

Biseda | Politika

Mytaher Haskuka: “Ne mund ta arrijmë ndryshimin më shpejt [...]

Nga - 26.02.2018

Kryetari i ri i Prizrenit diskuton mundësitë dhe sfidat e qeverisjes së qytetit të dytë më të madh në Kosovë.

Pikëpamje | BE

A po i vjen fundi aferës së dashurisë ndërkombëtare të [...]

Nga - 10.02.2018

Reagimi politik ndaj strategjisë së BE-së për zgjerim përbënte një ndryshim të tonit.

Në thelb | Politika

Natyra e dialogut

Nga - 01.02.2018

Çfarë po bisedon Kosova me Serbinë?

Pikëpamje | Punë të jashtme

Fitorja zgjedhore e Milos Zeman-it në Çeki mund të jetë [...]

Nga - 30.01.2018

Pritet të vazhdojnë raporte të pezulluara ndërmjet Kosovës dhe Çekisë.

Në thelb | Politika

Kush ishte Oliver Ivanoviq?

Nga , - 16.01.2018

Lideri serb vritet me armë zjarri në Mitrovicën e Veriut.

Në thelb | Politika

Viti i opozitës politike për rimëkëmbje dhe riparim

Nga - 12.01.2018

Si është gjendja e partive opozitare në Kosovë?

Në thelb | Politika

Partitë në pushtet po i pret një vit i vështirë

Nga - 12.01.2018

Zhvillimet në partitë qeverisëse të Kosovës për vitin e ri.

S`fundmi | Protesta

Protestohet kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike

Nga - 20.12.2017

Organizatorët paralajmërojnë protesta të reja.

Pikëpamje | Politika

100 ditët e para tregojnë se pushteti i Haradinajt është [...]

Nga - 18.12.2017

Kryeministria e karakterizuar me premtimet e pambajtura dhe shpenzimet pa parime organizative.

Në thelb | Media

Vit i dhunshëm për gazetarët në Kosovë

Nga - 04.12.2017

Më shumë sulme dhe më pak liri në vitin 2017.

Pikëpamje | Sinjalizimi

Kosovarëve iu duhet ndihma për të sinjalizuar

Nga - 28.11.2017

Akuzat ndaj EULEX-it ngrisin çështjen e sinjalizuesve të aktiviteteve të paligjshme.

S`fundmi | Zgjedhjet Lokale 2017

Procesi i rinumërimit dërgohet në Gjykatën Supreme

Nga - 24.11.2017

Lëvizje ligjore nga Vetevendosje pas vendimit për rinumërim në Prishtinë dhe Prizren.

Pikëpamje | Zgjedhjet Lokale 2017

Tension dhe befasi në këtë situatë gjithnjë të ndryshueshme [...]

Nga - 20.11.2017

Rezultatet në Prishtinë dhe Prizren ende tepër afër për t’i vendosur fituesit.

Në thelb | Zgjedhjet Lokale 2017

Valdete Idrizi vs Agim Bahtiri

Nga - 17.11.2017

Kryetari i biznesmen i Mitrovicës mposht një ish anëtar të shoqërisë civile.

Biseda | Pajtimi

Qedomir Jovanoviq: Nëse kujdesemi vetëm për serbët e Kosovës, [...]

Nga - 16.11.2017

Deputeti serb i opozitës flet për mbështetjen e pavarësisë së Kosovës, politikat liberale dhe ndërhyrjet e Rusisë.

Në thelb | Politika

Zërat në Asamblenë e re të Prishtinës

Nga - 09.11.2017

Deputetët e sapozgjedhur nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, LDK-së, PDK-së dhe AKR-së flasin me K2.0.

Në thelb | Politika

Çfarë opsionesh patën serbët e Kosovës?

Nga - 25.10.2017

Monopoli politik i Listës Serbe që mbështetet nga Beogradi.

Pikëpamje | Zgjedhjet Lokale 2017

Mësime gjithandej pas zgjedhjeve lokale

Nga - 25.10.2017

Partitë kryesore politike të Kosovës kanë arsye për të reflektuar.

S`fundmi | Zgjedhjet Lokale 2017

Riorganizim politik në zgjedhjet lokale

Nga - 23.10.2017

Shumica e qyteteve të mëdha po shkojnë në balotazh.

S`fundmi | Zgjedhje

Premtimet zgjedhore: Analizë e fakteve

Nga - 14.10.2017

Analizojmë disa prej pretendimeve më të guximshme të kësaj jave.

Pikëpamje | Pajtimi

Më shumë pyetje se përgjigje në “fazën e re” të dialogut [...]

Nga - 12.10.2017

Na pret një e ardhme e pasigurt derisa thirrjet për unitet po injorohen.

Biseda | Politika

Albin Kurti: “Politika nuk është art i së mundshmes. Politika [...]

Nga - 11.10.2017

Në këtë vit zgjedhor, deputeti më i votuar shpalos idetë e tij rreth politikëbërjes në Kosovë dhe komenton zhvillimet e këtij viti.

S`fundmi | Zgjedhje

Premtimet zgjedhore: Analizë e fakteve

Nga - 07.10.2017

Analizojmë disa prej pretendimeve më të guximshme të kësaj jave.

Në thelb | Zgjedhje

Premtimet zgjedhore: Analizë e fakteve

Nga - 30.09.2017

Shqyrtojmë disa prej pretendimeve më të guximshme të javës.

S`fundmi | Zgjedhjet2017

Nisin fushatat e Zgjedhjeve Lokale

Nga - 22.09.2017

Pritet të ketë konkurrencë të madhe në disa komuna.

Në thelb | Politika

Dhjetë ditë të qeverisë së re të Kosovës

Nga - 20.09.2017

Nis mandati i Ramush Haradinajt si kryeministër.

Biseda | Politika

Korab Sejdiu: “Pavarësisht posteve, nëse mendohet në aspekt [...]

Nga - 13.09.2017

Deputeti tashmë i pavarur flet për arsyet e largimit nga AKR-ja dhe të ardhmen e tij politike.

Pikëpamje | Politika

A është Lista Serbe një kalë trojan në shtetësinë e [...]

Nga - 13.09.2017

Ekziston rreziku i diktimit të agjendës së qeverisë kosovare nga Beogradi.

Në thelb | Politika

Kriza politike kushton

Nga - 24.08.2017

Kosova po përjeton pasoja për shkak të stagnimit paszgjedhor.

S`fundmi | Politika

PAN-i rikthehet pa nominim

Nga , - 24.08.2017

Kuvendi mbetet i bllokuar meqë nuk u dha propozimi për kryetar.

S`fundmi | Media

Dënohet gjithandej sulmi ndaj gazetarit

Nga - 17.08.2017

Drejtori i Insajderit është rrahur para banesës së tij.

S`fundmi | Zgjedhjet2017

Koalicioni PAN vazhdon bojkotimin e Kuvendit

Nga - 14.08.2017

Dështon edhe përpjekja e pestë për ta zgjedhur Kryetarin e Kuvendit.

S`fundmi | Politika

Koalicioni PAN vazhdon ta bllokojë Kuvendin

Nga , - 10.08.2017

Dështon përpjekja e katërt për ta zgjedhur Kryetarin e Kuvendit.

Në thelb | Policia

Të vdesësh në rrugë

Nga - 10.08.2017

Kërkohet të ndërmirren masa pas rritjes së numrit të aksidenteve vdekjeprurëse.

S`fundmi | Politika

PAN bllokon me mungesë Kuvendin

Nga - 04.08.2017

Seanca fillestare e Kuvendit shtyhet përsëri.

S`fundmi | Politika

Seanca e Kuvendit nis me pasiguri

Nga , - 03.08.2017

Gabimi i kryetarit shkakton ndërprerje aksidentale.

Në thelb | Politika

Deputetë për herë të parë

Nga - 31.07.2017

Njihuni me disa prej deputetëve debutues në Kuvendin e Kosovës.

S`fundmi | Demokraci

Zgjedhjet: Çka ndodh tash?

Nga , - 14.06.2017

Krejt çka duhet të dini në kohën kur negociatat politike veç kanë filluar.

Pikëpamje | Demokraci

Ende nuk dihet kush do e formojë qeverinë e Kosovës, por [...]

Nga - 12.06.2017

Politikanët e të gjitha partive duhet t'i kushtojnë kujdes të veçantë rezultateve të ditës së djeshme.

Pikëpamje | Demokraci

Politika në Kosovë po zhytet në një epokë Makiaveliste

Nga - 17.05.2017

Koalicioni i ri në mes të PDK, AAK dhe NISMA-s veç sa mund ta shtojë nivelin e apatisë tek elektorati.

Në thelb | #podumeditë

Çfarë po ndodh me sigurimin shëndetësor?

Nga - 03.05.2017

Mbledhja e premiumeve pritet të fillojë pavarësisht mungesës së informatave bazike.

Biseda | #podumeditë

Shpend Ahmeti: “Çka kisha pas qef të matet është se sa [...]

Nga - 30.04.2017

Kryetari i Prishtinës flet për mandatin e tij të parë dhe i hedh një vështrim së ardhmes në këtë vit zgjedhor.

Në thelb | Politika

Përfaqësimi politik i minoriteteve: Boshnjakët

Nga - 24.04.2017

Pjesa e dytë nga seria pesëpjesëshe mbi përfaqësimin e minoriteteve në Kosovë.

Në thelb | Politika

Përfaqësimi politik i minoriteteve: Rom, Ashkali dhe Egjiptian

Nga - 19.04.2017

I pari nga seria e pesë shkrimeve rreth përfaqësimit politik të minoriteteve në Kosovë.

Blogbox | Refugjatët

Ikja për mbijetesë

Nga - 23.03.2017

Ndërhyrja e NATO-s solli shpresë, por edhe hakmarrje, duke detyruar shumë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Biseda | BE

Mimoza Ahmetaj: Ballkani është rajon fragjil që vazhdimisht [...]

Nga - 15.03.2017

Ministrja e re e Integrimit Evropian thotë se BE ka të ardhme të ndritshme, se nuk ka plan B përveç integrimit në BE për Kosovën, dhe se demarkacioni i kufirit me Malin e Zi duhet të miratohet në Kuvend.

Në thelb | #podumeditë

Të kthehesh për të investuar

Nga - 23.02.2017

Diaspora investon miliona euro në Kosovë, por potenciali nuk shfrytëzohet sa duhet.

Pikëpamje | Protesta

Çfarë mund të mësojë Kosova nga zhvillimet e fundit në [...]

Nga - 07.02.2017

Në një demokraci që është në proces evoluimi, vota e popullit nuk mund ta legjitimizojë korrupsionin.

Pikëpamje | Politika

A është koha për përfaqësim të unifikuar në Bruksel?

Nga - 01.02.2017

K2.0 zbërthen thirrjet e vazhdueshme për ridizajnim të procesit të dialogut Kosovë-Serbi.

Pikëpamje | Pajtimi

Ringjallja e retorikës së kohës së kaluar

Nga - 19.01.2017

Gjuha që ka ardhur nga Beogradi këtë javë i ka ngjallur kujtimet e ditëve të errëta në Kosovë.

S`fundmi | Politika

Parlamenti i Kosovës i unifikuar për të dënuar arrestimin [...]

Nga - 11.01.2017

Tensione të eskaluara politike me Serbinë si pasojë e fletëarresteve historike.

Në thelb | Politika

Gjenerata e ardhshme politike e Kosovës?

Nga - 19.12.2016

Aktivistët e rinj politikë përgatiten për skenën e madhe.

Pikëpamje | Politika

A do të zbehet mbështetja ndërkombëtare për Kosovën në [...]

Nga - 06.12.2016

Kosovën e presin shumë sfida pas një viti kryengritjesh politike të aleatëve tradicionalë të saj.

Në thelb | BiH

Misioni i pamundur për të arritur në Bosnje e Hercegovinë

Nga - 15.11.2016

Kosova dhe BiH ende në konflikt për regjim të vizave.

S`fundmi | Drejtësi

[...]

Nga , - 14.11.2016

Thirrje për hetim të pavarur në lidhje me vdekjen e Astrit Deharit.

S`fundmi | Raport

Ndriqohet puna e shoqërisë civile në Kosovë

Nga - 10.11.2016

Një raport i ri ekzaminon shoqërinë civile në Kosovë.

Në thelb | Njohja

Refuzimi i Njohjes: Spanja

Nga - 07.11.2016

Seri pesë-pjesëshe për shtetet e BE që nuk e kanë njohur Kosovën.

Në thelb | Njohja

Refuzimi i Njohjes: Qiproja

Nga - 07.11.2016

Seri pesë-pjesëshe për shtetet e BE që nuk e kanë njohur Kosovën.

Në thelb | Njohja

Refuzimi i Njohjes: Sllovakia

Nga - 07.11.2016

Seri pesë-pjesëshe për shtetet e BE që nuk e kanë njohur Kosovën.

Në thelb | Njohja

Refuzimi i Njohjes: Rumania

Nga - 07.11.2016

Seri pesë-pjesëshe për shtetet e BE që nuk e kanë njohur Kosovën.

Në thelb | Njohja

Refuzimi i Njohjes: Greqia

Nga - 07.11.2016

Seri pesë-pjesëshe për shtetet e BE që nuk e kanë njohur Kosovën.

Blogbox | Media

Shija e ëmbël e demokracisë suedeze

Nga - 21.10.2016

Udhëtimi në Stokholm thekson se sa larg ka për të shkuar  Kosova kur bëhet fjalë për liritë e medias dhe të drejtat e njeriut.

Pikëpamje | Politika

Shenja të tensionimit të marrëdhënieve Kosovë-Turqi

Nga - 19.10.2016

Ngjarjet në Turqi këtë verë kanë theksuar që 'marrëdhëniet e veçanta' nuk janë krejtësisht të lehta e pa ndërlikime.

Në thelb | Shëndetësia

Të paguash për shëndetin tënd

Nga - 06.10.2016

Kosovarët gjithnjë e më shumë po kërkojnë para publike për shërbime shëndetësore private.

Biseda | Politika

Ruairi O’Connell: Pjesëtarët e sistemit gjyqësor në Kosovë [...]

Nga - 04.10.2016

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar thotë se ‘Afera Pronto’ duhet të jetë një pikë e kthesës për Kosovën, por insiston se ka probleme më të mëdha me nivelin e lartë të korrupsionit.

Pikëpamje | Kosova

DEMOKRACI? STABILITET? NJË VIT PAS MARRËVESHJEVE NDËRKOMBËTARE

Nga - 25.08.2016

Në përvjetorin e dy marrëveshjeve me fqinj të mbështetura nga komuniteti ndërkombëtar, a është forcuar me të vërtetë demokracia dhe stabiliteti në Kosovë?

S`fundmi | Protesta

QYTETARËT UDHËHEQIN NJË VALË TË RE PROTESTASH NË PRISHTINË

Nga - 11.08.2016

Qindra dalin në rrugë pas zbulimit të përgjimeve të PDK-së.

Pikëpamje | Protesta

KLIMË E NXEHTË NË POLITIKËN E KOSOVËS

Nga - 05.08.2016

Vala e ngjarjeve politikë në Kosovë këtë javë e ka tejkaluar nxehtësinë e verës.

Në thelb | Migrimi

KOSOVARËT NË MBRETËRINË E BASHKUAR PO E NDJEJNË EFEKTIN [...]

Nga - 01.07.2016

Reagime të përziera pas rezultatit shokues në referendum.

Në thelb

EULEX-LIGHT — MISIONIT IU HOQËN DISA KOMPETENCA

Nga - 24.06.2016

Reduktohen fuqitë e misionit për sundim të ligjit.

Në thelb | Protesta

Punëtorët nga Ferizaji vazhdojnë me luftën e çeliktë [...]

Nga - 10.06.2016

Ish-punëtorët e fabrikës okupojnë kuvendin komunal.

Biseda | Aktivizmi

DUKE PRITUR AUTOBUSËT

Nga - 18.05.2016

Themeluesi i nismës së aktivizmit të qytetarëve thotë se duhet të vazhdojë presioni ndaj institucioneve për ndryshim.

S`fundmi | Viza

KE rekomandon udhëtim pa viza për viza Kosovarët

Nga - 04.05.2016

Një hap shumë i madh drejt liberalizimit të vizave, pas një vendimi pozitiv.

Shtyp | Vitet ’90

Të burgosurit politikë të Kosovës

Nga - 26.04.2016

Ata që u burgosën gjatë kohës kur ishte ilegale të mendoje ndryshe ende mbajnë shenja të burgosjes së tyre.

Në thelb | Politika

Njëzet Muaj të Kryetarit Shpend Ahmeti

Nga - 14.09.2015

Shenja të përmirësimit në Prishtinë por ende shumë punë.