TË GJITHË ARTIKUJT NGA: Cristina Mari

Cristina Mari është redaktore e përmbajtjeve multimediale të K2.0. Ajo ka kryer studimet bachelor në degën e gazetarisë në University Compultense në Madrid të Spanjës dhe në Universitetin e Bukureshtit në Rumani.

Pikëpamje | Kulturë

Muzika do të na shpëtojë

Nga - 21.07.2020

Në Kosovë, muzikantët lulëzojnë në një bashkësi që po ringjallet.

S`fundmi | Dhomat e Specializuara

Thaçi e Veseli akuzohen për krime lufte

Nga - 24.06.2020

Presidenti dhe kreu i PDK-së akuzohen për 'afër 100 vrasje'.

Pikëpamje | Editorial

Krijimi i kulturës për të gjithë

Nga - 02.06.2019

Mirësevini në monografinë më të fundit të K2.0 —‘Kultivimi’

Në thelb | Art

Albumi special i fotografive të Kosovës në La Biennale

Nga - 10.05.2019

Në Venedik, Alban Muja eksploron kujtimet e luftës.

Biseda | Art

Alban Muja: Dua ta ndaj atë që e kemi përjetuar si shoqëri, [...]

Nga - 06.05.2019

K2.0 flet me artistin që po e përfaqëson Kosovën në edicionin e 58-të të La Biennale di Venezia.

Biseda | Film

Lendita Zeqiraj: Deri më tani, askush nuk i ka paraqitur gratë [...]

Nga - 27.12.2018

Regjisorja kosovare flet për sjelljen e karaktereve në jetë, përfaqësimin e gabuar dhe freskimin e skenës së re të filmit në Kosovë.

Biseda | Korrupsioni

Matthew Caruana Galizia: BE ka nevojë për një gjykatë ndërkombëtare [...]

Nga - 30.11.2018

Fituesi i Çmimit Pulitzer, gazetari që shkroi për Letrat e Panamasë, flet për luftën kundër korrupsionit dhe drejtësinë për vrasjen e nënës së tij.

Biseda | Seks

Jimini Hignett: “Në industrinë e seksit duhet t’i ndjekim [...]

Nga - 26.11.2018

Artistja flet për përvojën e saj rreth hulumtimit të industrisë së seksit.

S`fundmi | Hapësira Publike

Polemikat për “Gërminë” sinjalizojnë se ka [...]

Nga - 24.10.2018

Mospajtime në lidhje me ndërtimin e një salle të re të koncerteve në kryeqytet.

Biseda | Sinjalizimi

Cannelle Lavite-Dumoulin: BE nuk është fare miqësore ndaj [...]

Nga - 19.09.2018

Ekspertja ligjore paralajmëron për rreziqet që i kanosen sinjalizuesve para edicionit të ardhshëm të Volume Up të K2.0 që mbahet sonte.

S`fundmi | Aktivizmi

Ekspozita në Muzeun Kombëtar rikthen aktivizmin e grave të [...]

Nga - 31.08.2018

Data : mars ofron retrospektivë të protestave të organizuara prej grave në mars 1998.

S`fundmi | Bisedë e Shkurtë

K2.0 flet për pavarësinë kulturore në edicionin e fundit [...]

Nga - 24.08.2018

Qytetarët dhe Ministria e Kulturës diskutojnë progresin e kulturës.

S`fundmi | Art

Anibar eksploron seksin dhe trupin pa tabu

Nga - 22.08.2018

Festivali i animacionit në Pejë ia përkushton edicionin e sivjetëm barazisë gjinore dhe diversitetit seksual.

Biseda | DokuFest2018

Paul Conroy: Korrespondentët e luftës nuk janë më vetëm [...]

Nga - 20.08.2018

Fotografi diskuton përvojat e tij në Siri dhe raportimin e luftërave të shekullit 21.

Blogbox | DokuFest2018

“Sarabande”: mbi universalitetin që nuk mund të [...]

Nga - 08.08.2018

Filmi i ri i Kaltrina Krasniqit kalon shekuj dhe kultura.

Biseda | DokuFest2018

Qendresa: E them llojin e tingullit që e dua

Nga - 03.08.2018

DJ, producentja dhe këngëtarja flet për ruajtjen e zërit të saj në industri dhe rrënjët e saj kosovare.

S`fundmi | Art

Revolucioni i vogël i Runikut

Nga - 05.07.2018

Të shtunën Shtëpia e Kulturës e Runikut do ta mbajë shfaqjen e parë pas gati 30 vjetësh

S`fundmi | Kulturë

20 vite të bashkëpunimit kulturor transkombëtar në një libër

Nga - 29.06.2018

K2.0 dhe CZKD i dokumentojnë lidhjet kulturore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Biseda | Art

Driton Selmani: Në rajonin tonë, roli i artistit është [...]

Nga - 19.06.2018

Artisti konceptual flet për flamuj të ofsajdit, xhaketa të mbijetesës dhe shmangien e përcaktimit sipas ideologjisë.

Biseda | Kulturë

Eliza Hoxha: Për të pasur krenari kolektive, duhet të flasim [...]

Nga - 23.05.2018

Arkitektja kosovare prezanton historinë e Kosovës të viteve të 90-a në Bienalen e Arkitekturës 2018 në Venedik.

Biseda | Shëndeti mendor

The Artidote: Kur e din që të tjerët janë duke u përballur [...]

Nga - 16.05.2018

Një komunitet virtual i cili ofron një hapësirë të sigurt për të diskutuar shëndetin mendor dhe shërimin nëpërmjet artit - K2.0 flet me themeluesin e tij.

Biseda | LGBTI

Erik de Krujif: Është shumë e mundur të jesh transgjinore, [...]

Nga - 28.11.2017

Kuratori i Pride Photo Award flet për nxitjen e pranimit me anë të fotografisë.

Biseda | Media

Ibrahim Nehme: Ndryshimi nis në imagjinatën tonë

Nga - 11.10.2017

Themeluesi i një revistës me seli Bejrut flet për fuqinë që e kanë mediat për të nxitur ndryshime radikale.

Biseda | Muzikë

Ian F. Svenonius: Bush dhe Trump janë punk presidenta

Nga - 14.10.2016

Rokeri flet për zgjedhjet në SHBA, Sex Pistols, Internetin dhe cha-cha-cha.

Në thelb | UNESCO

Ka jetë pas UNESCO – dhe shumë punë për të bërë [...]

Nga - 19.11.2015

Shoqëria civile kërkon vepra pas refuzimit të anëtarësimit të Kosovës.

S`fundmi | UNESCO

UNESCO Refuzon Përpjekjent e Kosovës për Anëtarësi

Nga - 09.11.2015

Reagimi ndaj dështimit të anëtarësimit të Kosovës në agjencinë kulturore të OKB për tri vota.

Në thelb | Arkitekturë

Një Monument Mes Vëllazënim Bashkimit dhe Adem Jasharit

Nga - 30.10.2015

Ende ka opinione të pasakta për strukturën ikonike në Prishtinë.

Në thelb | Art

Erzen Shkololli e lë Galerinë Kombëtare; por çfarë ka [...]

Nga - 04.09.2015

Institucioni kulturor i thotë lamtumirë drejtorit me ndikim.

Biseda | Tech

K2.0 FLET ME PETER SUNDE

Nga - 14.08.2015

Bashkë-themeluesi i Pirate Bay flet për Facebook, nacista dhe revolucion.

Biseda | Art

‘MENDOJ PËR TY’: SHËRIM KOLEKTIV NË MESIN E [...]

Nga - 11.06.2015

Një artist përpiqet të promovojë diskutim për dhunë seksuale të luftës me instalacion prekës në Prishtinë.

Shtyp | Sporti

Gjashtë në një

Nga - 04.03.2015

Grupi përpiqet t’i bashkojë etnitë e ndryshme të Kosovës në fushën sportive.